مراحل اخذ رتبه پیمانکاری و رتبه بندی پیمانکاران

نحوه اخذ رتبه پیمانکاری

با اخذ رتبه پیمانکار در چه فعالیت ها و پروژه هایی می توانید کار کنید؟ آیا می دانید که چگونه می توان این کار را انجام داد و چه فعالیت هایی را می بایست بر روی سازمان خود پیاده سازی کنید تا رتبه بندی پیمانکاران را بعد از ثبت شرکت برای خود اخذ کنید. با ما همراه باشید.

مهم ترین قضیه در این مورد آن است که هر شرکت حقیقی یا حقوقی که در زمینه پیمانکاری در حال فعالیت هست باید بلافاصله برای اخذ رتبه پیمانکار اقدام نماید، شاید از خودتان بپرسید که با شرع فعالیت نمی توانید رتبه های بالا را برای خود کسب کنید، این فکر کاملا درست است، اما لازم می دانیم این نکته را بیان کنیم که بدون داشتن این رتبه بندی به هیچ عنوان نمی توانید در پروژه های عمرانی و اجرایی شرکت کنید و این می تواند فرصت های مهمی را برای کسب و کار شما از بین ببرد.

به هر حال اگر قصد اتطلاع از هزینه اخذ رتبه پیمانکار را دارید و یا این که قبل از اقدام می خواهید اطلاعاتی کامل به دست آورید همین الان با شماره های قرار داده شده در داخل سایت تماس بگیرید تا به صورت کامل و تخصصی راهنمایی شوید.

 

رتبه بندی پیمانکاران

رتبه بندی پیمانکاران

رتبه بندی پیمانکاران

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که شرکت های پیمانکاری بعد از مراحل ثبت شرکت برای سنجش میزان توانایی فنی و کیفی خود نسبت به رقیبان انجام می دهند. رتبه بندی پیمانکاران علاوه بر سنجش میزان توانایی یک سازمان موجب درآمدسازی می گردد که در ادامه همین مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

به هر حال برای این که بتوانید همیشه خود را به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه پیمانکاری به مشتریان معرفی کنید ناچار به  رتبه بندی پیمانکاران هستید. برای اینکه یک شرکت یک وجهه مناسب در کسب و کار و در میان رقبا پیدا کند و با بقیه متفاوت باشد، باید رتبه یا گرید دریافت کند. این شرکت های دارای رتبه مشاور و پیمانکاری در زمینه زیربناهای کشور هستند.برای استعلام رتبه شرکتهای پیمانکاری باید با رتبه بندی شرکت ها آشنا باشید.

ساجات پیمانکاران

اگر قصد دارید در زمینه کاری خود پیشرفت کنید و از رقبای خود بالاتر بروید ، با استعلام رتبه شرکت های پیمانکاری به نهادهای فعال این مهم را انجام دهید. و در ساجات پیمانکاران رتبه خود را ثبت کنید.رتبه شرکت شما نسبت به نوع کار شما متفاوت می باشد برای استعلام رتبه شرکت های پیمانکاری باید بدانید رتبه بندی شرکت های پیمانکاری در ۱۱ رشته می باشد و از ۱ تا ۵ تعریف شده است که ثبت آنها در سایت ساجات پیمانکاران انجام میشود.

رتبه پیمانکار

رتبه پیمانکار

رتبه پیمانکار

از مهم ترین مزیت های مربوط به رتبه پیمانکار می توان به معرفی هر چه بهتر شرکت به سرمایه گذاران داخلی و خارجی اشاره کرد. هم چنین در حال حاضر برای این که بتوانید در پروژه های عمرانی و اجرایی دولتی و نیمه دولتی شرکت کنید، داشتن رتبه بندی شرکت شما از الزامات قانونی است، پس به همین دلیل هر شرکت پیمانکاری برای این که بخواهد حضوری فعال در پروژه های دولتی داشته باشد باید هر چه سریعتر نسبت به اخذ این رتبه بندی اقدام کند.

اما یکی دیگر از مزیت های مربوط به اخذ این رتبه بندی که به صورت غیر مستقیم با درآمد و سود شرکت در ارتباط است، ایجاد حس رقابت در میان کارمندان و پرسنلین شرکت است تا بتوانند بهترین رتبه پیمانکار را برای شرکت خود به دست آورند، این مساله می تواند توانایی های فنی و علمی شرکت های پیمانکاری را در این زمینه به شدت افزایش بخشد و به همین دلیل اخذ رتبه پیمانکار یکی از مهم ترین مسائل برای افزایش توانایی های فنی و علمی شرکت های پیمانکاری است.

ذکر این نکته ضروری است که انواع رتبه های پیمانکاری به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند و لازم است قبل از اجرای پروسه اخذ رتبه پیمانکار بدانید که شرکت شما جزء کدام یک از این دسته هاست. این موارد شامل زیر است:

 • شرکت های پیمانکاری که تمامی سهام این شرکت به افراد ایرانی تعلق می گیرد.
 • شرکت های پیمانکاری که تمامی سهام آن ها به ارگان های دولتی از جمله شهرداری ها، موسسات و سازمان ها تعلق می گیرد.
 • هر شرکت پیمانکاری که جزء هیچ کدام از دسته های بالا نباشد جزء دسته سوم به حساب می آید.
مدارک مورد نیاز اخذ رتبه پیمانکاری

مدارک مورد نیاز اخذ رتبه پیمانکاری

مدارک مورد نیاز اخذ رتبه پیمانکاری

این مدارک که در زیر آورده می شود برای اخذ رتبه بین نمرات ۱ تا ۴ الزامی است و شرکتی که می خواهد یکی از این نمرات را کسب کند می بایست نسبت به تکمیل آن اقدام نماید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 1. تمامی مدارک شرکت اعم از اساسنامه، آگهی روزنامه و غیره کپی برابر اصل تحویل داده شود.
 2. فراهم نمودن رسیدهای مربوط به اظهارنامه مالیاتی
 3. کپی مدارک مربوط به افرادی که در شرکت سهمی را برعهده دارند و صاحب امتیاز هستند.
 4. تهیه و طراحی سربرگ شرکت
 5. تصویر موافقت نامه

این موارد از الزامات مهمی است که نداشتن آن باعث می شود که شما در رتبه بندی شرکت داده نشوید. اما مواردی هستند که می تواند میزان نمره شرکت را در این رتبه بندی به میزان قابل توجهی افزایش دهد یکی از این موارد مستندسازی استاندارد HSE در شرکت است.

این استاندارد که از سه کلمه ایمنی، بهداشت و محیط زیست تشکیل شده است در حال حاضر یکی از مهم ترین موارد برای اخذ رتبه پیمانکار به حساب می آید و هر شرکتی که در زمینه پیمانکاری فعالیت می کند می بایست نسبت به پیاده سازی و دریافت گواهینامه مربوط به این استاندارد اقدام کند.

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری

اما آخرین مطلب در این مقاله به شرایط اخذ رتبه پیمانکار خواهیم پرداخت. هر شرکتی اگر بخواهد در این رتبه بندی شرکت کند می بایست دارای شرایطی باشد. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • حدود دو سوم از اعضای هیئت مدیره شرکت دارای مدرک تحصیلی لیسانس به بالا باشند.
 • رعایت کردن قوانین مربوط به ایمنی و بهداشت در پروژه های قبلی که به شکل مستندسازی باید تحویل داده شود و مشتریان قبلی نسبت به این موضوع راضی باشند.
 • بیمه کردن محیط پروژه و اشخاصی که بر روی پروژه در حال کار هستند.
 • تامین روشنایی و نور کافی برای محیط پروژه و هم چنین تامین مبحث ایمنی پروژه از جمله فنس کشی و دیگر موارد یکی از نکات ضروری برای شرکت کردن در این رتبه بندی است

مراحل گرید پیمانکاران

بعد از این که در اخذ رتبه پیمانکار شرکت کردید لازم است که با توجه به دستورالعمل های حوزه معاونت ریاست جمهوری نسبت به ارتقاء این رتبه بندی اقدام کنید و اگر لازم بود ثبت برند کنید . در حال حاضر شرکت های بزرگ در زمینه پیمانکاری از ابتدا رتبه بالایی را به خود اختصاص نداده اند اما در طول سالیان متوالی و با تلاش و همت توانسته اند که هم اکنون رتبه ۱ را به خود اختصاص دهند، پس توجه داشتن به این نکته برای شرکت های نوپا در زمینه پیمانکاری می تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد.از مهم ترین معیارها که برای اخذ رتبه پیمانکار در نظر گرفته می شود می توان به چهار مورد زیر اشاره کرد:

 1. این که سازمان در ۱۵ سال گذشته در چه پروژه هایی شرکت داشته است.
 2. آیا تاکنون اظهارنامه مالیاتی برای سازمان تکمیل شده است و چه مبلغی از این اظهارنامه به مالیات تخصیص داده شده است.
 3. وجود برخی از نیروی متخصص در سازمان حکم افزایش این رتبه بندی را دارند، پس تا می توانید افراد خبره و متخصص را در زمینه کاری مورد نظر استخدام کنید تا بتوانید نهایت استفاده را از آن ها در این رتبه بندی ببرید.
 4. آیا نیروی انسانی و مهندسی شرکت وظایف خود را به صورت کامل و درست انجام می دهند و یا این که دارای چه نواقصی هستند و آیا اصلا برای برطرف کردن این نواقص گامی برداشته می شود.
ارتقا رتبه پیمانکاری

ارتقا رتبه پیمانکاری

ارتقا رتبه پیمانکاری

اگر سازمان شما نوپا است و در حال حاضر در اخذ رتبه پیمانکار نمره ۵ را به خود اختصاص داده است، می بایست حتما نسبت به اخذ پروژه های عمرانی و آبادانی در چند سال آینده به عنوان مدیریت شرکت تلاش کنید. هم چنین بالا بردن سطح توانمندی های افراد شرکت یکی دیگر از نکاتی است که شرکت های پیمانکاری باید بدان توجه کنند.

در آخر باید بگوییم نسبت به پر کردن اظهارنامه مالیاتی خود که هر ساله برگزار می شود اقدام کنید که داشتن این سوابق می تواند تاثیر زیادی در ارتقا رتبه پیمانکاری شما باشد.

تمدید رتبه پیمانکاری

تمدید رتبه پیمانکاری

اخذ گرید پیمانکاری

از بحث اصلی خود دور نشویم و این که مهم ترین معیارهای سنجش برای اخذ گرید پیمانکاری این رتبه بندی شامل میزان قراردادهای قبلی که شرکت بسته است و هم چنین توانایی های فنی و علمی نیروی کاری است که در این شرکت پیمانکاری در حال فعالیت هستند. در این راستا مواردی دیگر از جمله امکانات فنی اخذ گرید پیمانکاری شرکت پیمانکاری به علاوه سطح درآمد آن ها نیز سنجیده می شود.

آخرین نکته در این خصوص این قضیه است که این رتبه بندی شرکت های پیمانکاری از نمره ۱ یعنی بالاترین نمره شروع می شود و به نمره ۵ پایین ترین نمره ختم می شود و هر شرکت می تواند بنابه قابلیت های خود  یکی از این نمرات را به خود اختصاص دهد.

اخذ گرید پیمانکاری

اخذ گرید پیمانکاری

تمدید رتبه پیمانکاری

در اصطلاح تمدید رتبه پیمانکاری به یک مجموعه حقیقی یا حقوقی گفته می شود که فعالیت های اجرایی و مدیریتی را در سطح سازمان ها و پروژه های مختلف انجام می دهد. پیمانکار به معنای کلمه هر درخواستی را که کارفرما داشته باشد با توجه به توانایی های فنی و علمی خود انجام می دهد، به همین دلیل دولت برای این که خیال کارفرمایان را از بابت چگونگی انجام دادن کارها راحت کند، این رتبه بندی را به وجود آورده است تا به وسیله آن شرکت های مختلف بتوانند بهترین پیمانکار را برای خود انتخاب کنند و در سال های بعد تمدید رتبه پیمانکاری را انجام بدهند.

رتبه بندی شرکت های پیمانکاری

برای این که توانمندی رتبه بندی شرکت های پیمانکاری به صورت کاملا عادلانه در سطح جامعه سنجیده شود نیاز است که معیارهای دقیق و روشنی برای این رتبه بندی اتخاذ شود. قبل از هر چیزی باید عنوان کنیم وظیفه رتبه بندی شرکت های پیمانکاری برعهده معاونت راهبردی ریاست جمهوری کشور است و در این راستا شرکت های پیمانکاری باید تمام تلاش خود را برای اخذ این رتبه بندی به کار بگیرند.

منبع : elisabt.ir

درباره ی aqmlm